Здравейте,
Днес ще си говорим за един от най-често задаваните въпроси - какво ми трябва за да започна работа с полимерна глина.
Първо трябва да решите какво искате да изработвате и според това да си купите съответните инструменти. Ако ще правите фигури, няма да ви трябват вейнъри. Ако пък ще правите бижута, няма да са ви необходими инструменти за моделиране.
Днес ще ви покажа оборудването, което ще ви трябва, каквото и да решите да изработвате.
За основа може да ползвате всичко, което може и да се пече. Керамична или мраморна плочка, огледало, стъкло (тези от рамките за снимки са много тънки и лесно се чупят, но също вършат работа). Лесно се почистват не е нужно да се мести фигурата/бижуто преди да влезе в печката.
Тук може да си вземете обикновена акрилна или малко по-скъпа иноскова. С нейна помощ по-лесно ще приведете глината в състояние за работа и ще имате равномерна дебелина, ако правите бижута.
В арт магазините се продават комплекти по 3бр. - 1 къс, 1 дълъг твърд и 1 дълъг гъвкав. Не са скъпи, но като за начало може да ползвате и макетен нож, както и бръснарски ножчета.
С тяхна помощ ще изрязвате фини детайли, които с големите ножове няма как.
С нея може да се пробива, щампова, да се разточват фини листенца, да се оформят детайли - очи, козина, да се прави ефект тортено тесто и др. Изобщо много добър инструмент 😉
Ръкавиците са под въпрос, но лично аз ги препоръчвам. Полимерната глина е магнит за прах. Дори току що да сте си измили ръцете, хванете ли бялото, веднага ще видите прах по него. Ако искате да работите чисто - ръкавици.
Препоръчвам ви да си вземете антибактериални. Съдържат спирт и не пускат толкова влакна, колкото бебешките. С тях можем да почистим малки прахчета и да загладим повърхността.
Туй то.
От тук насетне само може да надграждате. Силиконови четки, комплекти за склуптура, преса за глина, печати, ефектни листи, шаблони, текстурни блокчета, бои, лакове, пастели, резци, вейнъри, калъпи, ефектни ножчета и изобщо всичко, което душа ви иска.
И няколко съвета относно оборудването. Много често гледайки някое клипче решаваме да си направим същото. Отиваме в магазина, купуваме нещата и в момента, в който материалите са купени вече не помним къде го гледахме и какво точно беше. Записвайте си! Всички проекти, които искате да направите - кой е автора и къде сте ги видяли. Така няма да се окажете с куп скъпи материали, които не помните за какво са. Лично моя много честа грешка - емоционалните покупки. Ау, това е много готино, не знам за какво ще го ползвам, обаче ще си го купя! Грешка! Имам един шкаф с грешки, които си отлежават... И другото, преди да тръгнете да купувате скъпи текстурни шаблони се огледайте вкъщи. Ще се изненадате колко много текстури има около нас - четки за зъби, гъби, цедка, платове, дантели, мрежички и всякакви други домашни потреби влизат в работа (отново, записвайте си за кое какво сте ползвали ).
Творчеството първо е в главата и ръцете, а след това в инструментите и материалите.
Бъдете креативни, приятна работа!
П.С: на страницата ми Бръшлянка, във Фейсбук пускам пост за коментари и въпроси. Заповядайте! Ако има нещо неясно ще отговоря в коментари под поста 😉